02 Aralık 2021 Perşembe Gazete Birinci Sayfaları   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Hakkımızda   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle   |   RSS
DOLAR 13,5127
EURO 15,3202
IMKB 1,8570
ALTIN 772,4700
   
ANA SAYFA GÜNDEM EKONOMİ SEKTÖRDEN ŞİRKETLER FUAR HABERLERİ RÖPORTAJLAR DÜNYA BAŞARI ÖYKÜLERİ AKTÜEL SPOR E-DERGİ
 
Golden Life Google
Dr.Özkan HALAÇ

   
Q3-Likidite tuzağı ve altın
 E-posta ile gönder Yazdır Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx
01 Ağustos 2012 Çarşamba   Yazı Boyutu

Piyasalarda gerçek olan her şeyin bir ederinin olduğudur. Yani her mal ve hizmetin bir parasal karşılığı vardır. Aldığınız bir mal ve hizmet karşılığında ödediğimiz bu değer malın fiyatını temsil eder ve maliyet unsuru üzerinden hesap edilir, üzerine marka değeri ve diğer maliyatler bindirilir ve nihai fiyat ortaya çıkar.
Ekonomi biliminde para da bir maldır, ancak değeri maliyet üzerinden hesap edilemez. Parayı sadece kağıt, mürekkep ve matbaa maliyeti üzerinden maliyet hesabı yapılamayacağına göre başka kriterlere bakılmalıdır. Bunlar, ülkenin reel faiz ve büyüme değerleridir.Kısaca bir ülke parasının değeri o ülkenin reel faizi ile reel büyüme rakamlarının başka ülkelerin aynı değerlerine bakılarak hesap edilen değeridir.
Amerika krizi ile başlayan ve Avrupa krizi ile devam eden süreç içerisinde yapılan para basma ve faiz indirme politikaları nedeni ile paraların değeri düşmeye başlamıştır. Piyasa bazen kötünün içerisinde hangisi daha kötüyü seçmeye çalışmış, piyasa fiyatlamasını bu kriterlere göre yapmıştır.
Yaşadığımız krizin süreçlerine bakıldığında ilk önce Dolar faizin düşmesi ve Q1-Q2 hamleleriyle diğer ülke paralarına karşı değer kaybetmiş daha sonra krizin Avrupa da daha şiddetli hissedilmesi bu sefer Doların değer kazanmasına Euro’nun değer kaybetmesine neden olmuştur. Şimdilerde ise Avrupa merkez bankası, FED’in yaptığını yapmaya başlamış hem faiz indirmeye başlamış hem de LITRO ile piyasaya düşük faizli para vermiştir, sonucunda doğal olarak euro bölgesinde faizler düşmeye başlamıştır.
Bütün bunları anlatmamızın nedenine gelelim. Merkez Bankaları tarafından yapılan bu operasyonların amacı zarar eden bankalara düşük maliyetli kredi vererek bankaların da bunu gene düşük faizle piyasaya kullandırarak duran piyasaları(reel piyasaları) hareketlendirmek istemesidir.Böylece büyüme ve istihdam yeniden tutarlı seviyelere gelecek ve durgunluk bitecekti.Ancak gördüğümüz gibi henüz bu olmadı ne Avrupa da nede Amerika da.
Finans piyasalarında halen Q1-Q2 yetmedi Q3 yapalım, LITRO1-2 yetmedi devam edelim beklentisi yaratılıyor. Ne kadar sağlıklı tartışılır, ama esas olan eğer bunlar yapıldığında eğer hala büyüme ve istihdam arttırılamazsa o zaman karşımıza farklı bir senaryo çıkacak.

LİKİDİTE TUZAĞI…
Nedir bu likidite tuzağı? Bir bardak çay aldınız içine 2-3 şeker attınız tamam, peki o çay bardağının içine devamlı şeker atarsanız belli adetten sonra şeker erimemeye başlar, bu seviyeden sonra attığınız şeker hiçbir fayda sağlamaz.
Likidite Tuzağının kısaca tanımını yapalım; Faiz oranının düşebilece¬ği en düşük düzeye inmiş olduğuna inanılması nedeniyle, pa¬ra arzını artırarak faiz oranlarını daha fazla düşürmenin müm¬kün olmaması durumu. Bu durumda faiz oranının yeniden yükselebileceği beklentisi sebebiyle, eldeki para nakit olarak tutulmak istenecek, spekülatif para talebi tam esnek olacaktır. Bunun sonucu, para politikasının İstihdam ve millî gelirin artı¬rılması konusunda İşlevsiz hale gelmesi, bir araç olarak kulla¬nılabilir olmaktan çıkmasıdır.
Son bir aydır kısa vadeli hazine kağıtlarının faizleri sıfır ve altına düşmüştü. Şimdilerde ise 2 yıl vadeli hazine kağıtların da sıfırın altını görmeye başladık. Şu anda Avrupada 5 ülkenin 2 yıl vadeli hazine kağıdı sıfırın altında. Amerika da tarihinin en düşük seviyelerinde, daha uzun vadeli 10-30 yıllık vadelerde de rekor düşük seviyelere geldi. Peki şimdi finansal piyasaların istediği yeni parasal genişlemeler bu düşük faizler üzerinde ne etki yapacak? Sıfırın altında daha aşağılara mı çekecek? Bu durum yukarıda bahsettiğimiz likidite tuzağının oluşmasına neden olmaz mı?
Piyasalara verilen para, gelişmekte olan ülke paralarının daha fazla değer kazanmasına neden olacak. Gereğinden fazla artan bu değerler bu sefer gelişmekte olan ülke merkez bankalarının piyasaya girip kendi paralarını koruma isteği ile müdahale yapmasına neden olacak bu likiditenin daha da artmasına neden olacak.
Bütün bunların sonucunda ilk önce deflasyon sonra enflasyon veya stagflasyon ortaya çıkacak. Böyle bir ortamda deflasyon yaşanmadan direk enflasyon ortamına da girilebilir.
Altın bütün bu karmaşa içerisinde nasıl bir hareket yapar. Deflasyon ortamında ilk önce düşer sonra hızla yükselir. Enflasyon ve stagflasyon ortamında ciddi sıçramalar yapar Bu anlatılanlar yaşanır mı Merkez Bankaları zamanında ve gerekli şiddette müdahale yapabilirler mi? Bütün bunlar yaşanarak göreceğimiz olaylar ama şu ana kadar yaşadıklarımız iyimser olmamızı engelliyor açıkçası.
Likidite fazlalığı, düşük faiz, enflasyon, stagflasyon altını besleyen unsurlar. İçinde bulunduğumuz ortam açıkçası bu riskleri içinde barındırıyor, yani altında yeniden hareketli günler geliyor, ortam yukarıda bahsettiğimiz risklerden dolayı altının yukarı hareketini besleyebilir, dikkatli olmak gerekir, eski hataların yapılmaması dileği ile herkese mübarek ramazanın bolluk, bereket ve sağlık getirmesi dilerim

Bu yazı 19198 defa okunmuştur. Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 1  
 

Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
Hasan CAN

IJS BAŞLIYOR!
 
  YAZARLAR

 
Şükrü Can
 
İAR SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

 
E.Bakan Bülent AKARCALI
 
Türk üniversitelerinin markalaşması

 
E.Hesap Uzmanı Hasan YALÇIN
 
Kurumlar Vergisinden Muaf Kurumlar

 
Dr.Özkan HALAÇ
 
Q3-Likidite tuzağı ve altın

 
Av.Filiz METİN
 
Arabuluculuk

 
Av.Umut METİN
 
MUNZUR’UN DORUĞU GİBİ ADALET GEREK TÜRKİYE’YE

 
Selami TÜTÜNCÜOĞLU
 
KİAŞ Yönetiminin büyük başarısı!

 
Prof. Dr. Şükran ŞIPKA
 
''Anlaşmalı Boşanma'' -II-

 
Dr.Osman ESKİCİ
 
Alerji

 
Nilgün Bakkaloğlu
 
Tarihe tanıklık eden mücevherler

 
Ahmet BİLGEN
 
Bir Milyon Sene Sonra

 
Dilek ÖZER
 
Fotoshoplu Hallerimiz

 
Psikolog Simla Metiner
 
Eleştiri ile Başetmenin Yolları

 
Aysel ALTUN
 
Hayat Seçimlerden İbarettir!

 
Büşra Bora
 
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mı yaşamasın mı?
  ÇOK OKUNANLAR
  GOLDEN LİFE FACEBOOK'TA
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Perşembe Cuma Cumartesi
11 / 14 °C 14 / 17 °C 13 / 15 °C
  BAŞARI ÖYKÜLERİ
  2012 yılını yaklaşık yüzde 40 büyüme ile tamamlayan Altınbaş, 2013 yılında da yüzde 40’lık ciro artışı öngörüyor
  Coca-Cola'ya ikinci Türk yöneticinin atanmasının hemen ardından bir Türk yönetici daha yurtdışına transfer oldu
  6 yaşında Bingöl’de çobanlık yapan İsmet Özdek, 32 yaşında Avrupa’nın en görkemli balosunun baş koreografı olmayı başardı
  İşe babasının kuyumcu mağazasında çırak olarak başlayan İKO Başkanı Alaattin Kameroğlu'nun başarı öyküsü
  Altınbaş Holding olarak 35 markamız ile 5 kıtada faaliyet gösteriyoruz.4 milyar doları aşan aktif ...
  Select kadın giyim mağazalar zincirini satın alan Türk işadamı büyük başarısıyla dikkat çekti
  DÜNYA
  Başkent Bükteş'te bir gece kulübünde patlama meydana geldi
  Dördüncü yılındaki Suriye iç savaşında, ABD ilk defa olarak Suriye toprağına Amerikan askeri konuşlandırılacağını açıkladı
  Büyük bir Asteroid'in bugün dünyanın çok yakınından geçmesi bekleniyor
  352 kiloluk ABD'li, obezite tedavisi gördüğü hastaneye pizza sipariş edince 'disiplini bozuyor' diye sokağa atıldı
  IŞİD hedeflerini vurmak için İncirlik Üssü’nden havalanan iki ABD jeti, Rus uçağı tarafından engellendi
  BM Genel Kurulu Genel Görüşmelerinin ilk gününde kürsüye çıkan liderler Suriye'deki krizin çözümü için farklı mesajlar verdi
  ANKET
   ÜRÜN TANITIMLARI

Altınbaş Baharı Üç Renk ile Karşılıyor

Modern Gümüş Tasarımlar onda!

Sektörün lider markası ZEN PIRLANTA

Altınbaş'ın, Genç Koleksiyonu "Promıss"

Gizemi Favori ürünleri ile keşfedin!

Favori'den, Kuğu Zarifliği
Ana Sayfa |  Günün Haberleri |  Arşiv |  Firma Adresleri |  Ziyaretçi Defteri |  Hakkımızda |  Künye |  İletişim |  Rss |  iGoogle
RSS

Add to Google
Goldenlifegazetesi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Golden Life sorumlu tutulamaz. Tasarım & Programlama